Top senzori za mjerenje šećera već dostupni našim pacijentima


U Amsteramu je ovih dana odražana ATTD konferencija (engl. Advanced Technologies & Treatments for Diabetes), koja fokusirana na dijabetes, terapije i tehnologiju, a jedan od dva ključna organizatora dolazi iz susjedne nam Slovenije. Prof. Tadej Battelino, danas je najpoznatiji svjetski pedijatar dijabetolog prisutne je oduševio informacijom da u Sloveniji rade na tome da sve osobe s dijabetesom ostvare pravo na senzore za kontinuirano mjerenje glukoze preko zdravstvenog osiguranja. Naime, zbog visoke cijene pravo na senzore preko zdravstvenog osiguranja uglavnom imaju osobe na 4 i više doza inzulina, a postoji sve više uvjerljivih dokaza o koristima i za sve druge dijabetičare, kaže Davor Skeledžija, glavni urednik portala Nainzulinu.com, koji je prisustvovao konferenciji.

POGLEDAJTE VIDEO: Svakodnevne vježbe korisne za dijabetičare

Bolja kontrola šećerne bolesti: Pokrenite se uz kućni trening od samo pet vježbi


01:02

Bolja kontrola šećerne bolesti: Pokrenite se uz kućni trening od samo pet vježbi


|
Video: 24sata/pixsell

– Za Hrvatsku je vrlo važna činjenica da nam tehnologija prezentirana na svjetskim konferencijama više nije nedostižna kao nekad. Tako je u Amsterdamu svjetla pozornice imao FreeStyle Libre 2+ senzor koji traje 15 dana i upravo je došao na HZZO listu pomagala bez doplate. Riječ je o vrlo senzoru vrhunske kvalitete što potvrđuje i certifikat najstrože svjetske regulatorne agencije, one američke za hranu i lijekove (FDA) – kaže. Još jedna zvijezda konferencije je i Dexcom ONE+ senzor koji je također dostupan u Hrvatskoj, a iznimno se jednostavno koristi i vrijeme aktivacije mu je samo 30 minuta.

Koprivnica: Benedik Mioč, nogometaš Slaven Belupa

Koprivnica: Benedik Mioč, nogometaš Slaven Belupa |

Foto: Damir Spehar/PIXSELL/ILUSTRACIJA

Moderni senzori za mjerenje šećera hrvatskim su pacijentima dostupni i bez doplate

Na konferenciji je predstavljena najnovija inzulinska pumpa bez katetera, OmniPod 5, koju u Hrvatskoj očekujemo već krajem 2025. godine, dodaje Skeledžija. Riječ je o prvoj inzulinskoj pumpi na koju će biti moguće povezati čak sa dva različita konkurentna senzora, Libre ili Dexcom što je ogromna prednost jer će pacijenti imati mogućnost odabrati onaj senzor koji im više odgovara. Pumpe povezane sa senzorima kontinuirano mjere razinu glukoze i automatski prilagođavaju isporuku inzulina, što bitno poboljšava regulaciju dijabetesa i kvalitetu života pacijenata.

Kad je riječ o osobama s dijabetesom tip1 intrigantna je izjava Dr. Satisha Garga, endokrinologa na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Coloradu, koji je primijetio da čak 67 posto ljudi s dijabetesom tipa 1 ima prekomjernu težinu, ali za njih trenutno nije odobren ni jedan lijek za mršavljenje. Male studije na tim pacijentima otkrile su da GLP-1 lijekovi poboljšavaju i regulaciju dijabetesa (HbA1C), vrijeme u rasponu (TIR) te smanjuju tjelesnu težinu. Ipak, potrebna su još dodatna klinička ispitivanja kako bi se potvrdile dugoročne koristi u ovoj populaciji.

Diabetic Child Blood Sugar Test

Foto: Andrey Popov

Senzori uvelike olakšavaju kontrolu šećera i pacijente su oslobodili obaveze ‘pikanja’ u prst da bi se šećer izmjerio iz kapljice krvi

– Brojne osobe s tip 1 dijabetesom se nadaju izlječenju, odnosno barem tome da će moći bez inzulina i drugih lijekova, no zasad se kao jedini revolucionaran korak u liječenju dijabetesa tip 1 pokazala transplantacija beta stanica, koja omogućava pacijentima da ponovno proizvode vlastiti inzulin i smanje ovisnost o injekcijama, kazala je na marginama konferencije doc. dr. sc. Maja Baretić s KBC Zagreb.

Iako su izazovi poput imunološkog odbacivanja i ograničene dostupnosti donorskih stanica još uvijek prisutni, napredak prikazan na ATTD 2025. konferenciji daje nadu za budućnost ove terapije i izlječenje, naglasila je, prenosi Davor Skeledžija.





Source link