Evo kada je najbolje i najgore vrijeme za popiti kavu ujutro


Kofein je najpopularniji razbuđujući napitak na svijetu. Svi znamo kako kava može postati naš prvi korak prema produktivnom jutru, ali postoji i puno više razloga zašto se kofein smatra lijekom, a ne hranjivom tvari. U Velikoj Britaniji svaki dan popijemu 98 milijuna šalica kave – a to nije slučajno. Kofein ne samo da budi, već poboljšava fizičke performanse, izdržljivost, koncentraciju i kognitivne sposobnosti poput brzine čitanja i rješavanja problema.

Kava


01:21

Kava


|
Video: KanalRi

Međutim, iako je kofein super napitak koji može podići energiju, treba biti oprezan s vremenom kada ga konzumiramo. Naime, ovisno o trenutku kada popijemo kavu, kofein može imati različite učinke na naše tijelo i zdravlje.

Najbolje vrijeme za kavu – ujutro i prije vježbanja

Profesor James Betts sa Sveučilišta Bath objašnjava da kofein ima snažne i dosljedne učinke jer ga apsorbira gotovo svaka stanica u tijelu. Kofein stimulira naš živčani sustav i povećava razinu adrenalina, što nas čini manje umornima i poboljšava izdržljivost. Također blokira receptore adenosina, neurotransmitera koji nas tjera na spavanje, pa se nakon kave osjećamo budnije i energičnije.

Foto: 123RF

Najbolje vrijeme za uživanje u kavi je, naravno, ujutro, odmah nakon buđenja, ali i prije fizičkih aktivnosti. Betts preporučuje da kavu popijemo 45-60 minuta prije treninga jer kofein tada doseže svoj vrhunac učinka, poboljšavajući izdržljivost i snagu. Ako pijete kavu prije vježbanja, možete računati na dodatnu energiju za brže trčanje ili bolji trening.

Kava nakon lošeg sna? Nije najbolja ideja!

S druge strane, kofein nije uvijek najbolji odabir odmah nakon lošeg noćnog sna. Bettsovo istraživanje pokazalo je da pijenje jake kave nakon lošeg sna može negativno utjecati na našu kontrolu šećera u krvi. Naime, kofein može uzrokovati povećanje glukoze i inzulina, što može dovesti do gubitka metaboličke kontrole. Drugim riječima, vaša kava možda neće biti idealna za tijelo koje je već u stresu zbog nedostatka sna.

Betts sugerira da je bolje pričekati barem sat vremena nakon doručka prije nego što popijemo svoju prvu kavu. Tako ćemo završiti probavu i apsorpciju hranjivih tvari, a kofein će biti puno korisniji.

Opasnosti prekomjernog unosa kofeina

Iako je kofein odličan za povećanje energije, važno je ne pretjerivati. I previše kofeina može biti kontraproduktivno. Osim što može uzrokovati nervozu i tjeskobu, prekomjerna konzumacija kofeina može narušiti kvalitetu sna, što može povećati rizik od umora i drugih zdravstvenih problema. Također, istraživanja pokazuju da previše kave može narušiti akademsku izvedbu, jer uznemirenost i pospanost tijekom dana mogu utjecati na koncentraciju i pamćenje.





Source link